Projekt Muzea jutra to przedsięwzięcie czerpiące z doświadczeń i rozwijające oddolną inicjatywę pn. Muzealnicy rozmawiają, która wynikła z potrzeby wymiany informacji i doświadczeń związanych ze zmienną sytuacją pandemiczną w marcu 2020 roku i koniecznością odnalezienia się w niej instytucji muzealnych.
Poza stałym funkcjonowaniem grupy roboczej Muzealnicy rozmawiają na Facebooku Stowarzyszenie Muzealników Polskich postanowiło wyjść z propozycją do muzeów, by wspólnie przygotować cykl spotkań panelowych online w gronie muzealników oraz przedstawicieli środowiska naukowego i opiniotwórczego: socjologami, antropologami, psychologami, wirusologami czy specjalistami w zakresie edukacji. Chcemy spotykać się regularnie i rozmawiać o tym, jakie winny być cele, funkcje i zadania muzeów „jutro” – czyli w niedalekiej przyszłości.
Punktem wyjściowym spotkań jest próba zastanowienia się i debaty nad tym, jak będzie wyglądała rzeczywistość postpandemiczna? Jaka będzie kondycja człowieka i społeczności? Czy, a jeśli tak to na ile, zmienią się priorytety, oczekiwania i potrzeby publiczności muzealnej? Jak radykalizujące się postawy w coraz liczniejszych sporach dotyczących zarówno różnych sfer życia publicznego, jak i prywatnego, wpływają na oczekiwania społeczności wobec instytucji kultury, w tym muzeów? Czy muzea mogą być bierne wobec istotnych zmian i wydarzeń społecznych, czy też winny przejawiać postawę zaangażowania? I jak owo zaangażowanie miałoby się przejawiać? I w końcu najistotniejsze pytanie – czy muzea będą w stanie odnaleźć się w nowych realiach?
Pierwsza edycja cyklu, odbywała się od września 2021 do maja 2022. Wszystkie ówczesne spotkania miały charakter online, z wyjątkiem ostatniego, które odbyło się w formie hybrydowej w Muzeum Krakowa.
Druga edycja projektu, rozpoczęła się w styczniu 2024 r.
Zapraszamy do zapoznania się z dotychczas zrealizowanymi spotkaniami.
„Muzea jutra 1.0”
Debata I – Czy muzeum może nie być zaangażowane? Odpowiedzialność społeczna muzeów
Debata II – Muzeum analogowe czy cyfrowe – jaka czeka nas przyszłość?
Debata III – Badać czy nie badać? Jak pracować nad rozwojem publiczności?
Debata IV – Zarządzanie zespołem a kwestia komunikacji
Debata V – Muzea jutra – Szanse, wyzwania, zagrożenia
„Muzea jutra 2.0”
Debata I – Muzeum odpowiedzialne środowiskowo – projekcja przyszłości czy konieczność dnia dzisiejszego
Debata II – Muzea a branża turystyczna. Współpraca, konkurencja czy postępująca pasywność?